Pompy ciepła do cwu

Powietrzne pompy ciepła do C.W.U. służą jak nazwa wskazuje tylko do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Tego rodzaju pompy ciepła instaluje się wewnątrz budynku z wyprowadzeniem czerpni i wyrzutni powietrza na zewnątrz. Pompy ciepła gwarantują komfort oraz znaczne obniżenie kosztów ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Według mnie są idealnym rozwiązaniem dla osób które ogrzewają swój dom kotłem stałopalnym, czyli na węgiel lub miał. Ponieważ podgrzewanie takim kotłem ciepłej wody latem jest kłopotliwe, wymaga codziennego rozpalania kotła lub ciągłego podtrzymywania żaru w palenisku co wiąże się ze stratą czasu i większymi kosztami. Przy zamontowaniu pompy ciepła do cwu, latem ciepłą wodę grzeje praktycznie bezobsługowo i tanio pompa ciepła, a zimą gdy pompa ciepła pracuje nieefektywnie lub w wyniku niskich temperatur nie może już pracować, ciepłą wodę grzeje kocioł stałopalny wraz z centralnym ogrzewaniem. Powietrzne pompy ciepła do cwu pracują w zakresie temperatur powietrza od +35 st C do +5 st C a niektóre nawet do -10 st C. Same pompy ciepła powietrze-woda są łatwe w montażu i efektywne w użytkowaniu.

Rozróżniamy pompy ciepła do c.w.u.:

 • ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej,
  • ładowane warstwowo,
  • ładowane przy pomocy wbudowanej wężownicy,
  • z dodatkową wężownicą umożliwiającą podłączenie drugiego źródła ciepła np. kotła stałopalnego,
  • bez dodatkowej wężownicy,
  • z grzałką elektryczną,
  • bez grzałki elektrycznej,
 • bez zasobnika ciepłej wody użytkowej,

Montaż pompy ciepła do cwu może nie jest z byt skomplikowany jednak lepiej zlecić go specjaliście najlepiej takiemu który posiada autoryzacje danego producenta na montaż konkretnego modelu pompy ciepła.

Pomieszczenie w którym ma zostać zainstalowana pompa ciepła powinno być suche i zabezpieczone przed mrozem. Istnieje możliwość pobierania przez pompę powietrza z pomieszczenia lecz wymagana jest do tego odpowiednia kubatura pomieszczenia (nie mniej niż 20 m3) i jego odpowiednia wentylacja, pompa ciepła podczas swojej pracy przerabia ponad 100 m3 powietrza na godzinę. Dlatego też dla prawidłowej i ciągłej pracy pompy zaleca się montaż kanałów powietrznych zasysających powietrze z zewnątrz i wyrzucających powietrze również na zewnątrz.  Powietrze zewnętrzne ochłodzone podczas podgrzewu ciepłej wody użytkowej jest odprowadzane na zewnątrz przez pompę ciepłej wody użytkowej. Powietrze zasysane przez pompę musi być wolne od wszelkich zanieczyszczeń. W pomieszczeniu przygotowywanym na pompę ciepła do cwu powinno być wyprowadzone oddzielnie zabezpieczone gniazdko elektryczne, odpływ kondensatu do kanalizacji, doprowadzenie zimnej wody oraz wyjście ciepłej wody użytkowej.

Zapytaj o pompę ciepła:

Zadzwoń: 507 440 577,

wyślij zapytanie e-mail: damian@instal-energia.pl

lub

odwiedź nas na Instal-energia

pompycieplaczest.pl – portal informacyjny o pompach ciepła.