Pompy ciepła

Pompy ciepła nie wytwarzają energii cieplnej, lecz pełnią rolę „wzmacniacza” energii pobranej z dolnego źródła powietrza, gruntu, lub wody. Do poprawnego działania pompy ciepła niezbędne jest źródło prądu elektrycznego, energia dolnego źródła oraz odbiór ciepła przez górne źródło. Pompa ciepła z COP 4,0 pobiera cztery razy mniej prądu niż grzałka elektryczna, dzięki temu że wykorzystuje energię dolnego źródła.

Ze względu na konstrukcję i zasadę działania pompy ciepła dzielimy na:

  • Sprężarkowe
  • Sorpcyjne (absorpcyjne, adsorpcyjne)
  • Termoelektryczne

Obecnie najbardziej popularne są sprężarkowe pompy ciepła.

Zasadę działania sprężarkowej pompy ciepła świetnie obrazuje film stworzony przez firmę Vaillant:

Pompy ciepła dzielimy ze względu na tzw. dolne źródło ciepła:

Różnice pomp ciepła powietrznych, a gruntowych:

  • Zakres działania – Powietrzne pompy ciepła działają obecnie już do -20 st. C (powyżej tej temp. załącza się drugie źródło ciepła np. grzałka elektryczna), natomiast gruntowe działają przez cały czas, ponieważ nie są podatne na wahania temp. zewnętrznej.
  • Sprawność – W przypadku pomp ciepła gruntowych ich sprawność COP będzie stała w stosunku do temp. zewnętrznych panujących na dworze. A to dlatego iż pobierają energię z głębi ziemi gdzie temperatury nie ulegają gwałtownym zmianą. W przypadku powietrznych pomp ciepła sprawność COP pompy spada wraz ze spadkiem temp. zewnętrznej. W większości powietrznych pomp ciepła poniżej -15 st C spada ich moc.
  •  Koszty – Gruntowe pompy ciepła są zdecydowanie droższe inwestycyjnie, ze względu na kosztowne prace gruntowe, pionowe odwierty lub wykop pod kolektor poziomy. Koszt wykonania odwiertu to na naszym terenie wynosi ok. 120zł/m2, w zależności oczywiście od wielkości domu i mocy pompy,  średnio ok. 24 000 zł. Ponadto trzeba wykonać kolektor gruntowy w studni lub wewnątrz budynku. W przypadku powietrznej pompy ciepła stawiamy jednostkę zewnętrzną, pamiętając o odpowiednim odprowadzeniu skroplin i hałasie generowanym przez pompę (odległość od granicy działki i jak najdalej od sypialni).
  • Wielkość działki – do wykonania gruntowego wymiennika ciepła potrzebujemy znacznie większej powierzchni działki, niż do ustawienia jednostki zewnętrznej powietrznej pompy ciepła. Dlatego też powietrzne pompy lepiej sprawdzą się na przykład w zabudowie szeregowej.
  • Ingerencja w otoczenie – Powietrzne pompy ciepła na pewno lepiej sprawdzą się przy modernizacji istniejących budynków, ponieważ do ich montażu nie musimy demolować otoczenia domu.
  • Dostępność energii – powietrzne pompy czerpią nieograniczoną energię z atmosfery, dlatego też energia z tego źródła nigdy się nie kończy. W przypadku gruntowych pomp ciepła istnieje ryzyko wymrożenia dolnego źródła i pod koniec sezonu grzewczego może nam brakować energii do ogrzania domu.

Więcej cech charakterystycznych gruntowych i powietrznych pomp ciepła w kolejnych artykułach:

Zapytaj o pompę ciepła:

Zadzwoń: 507 440 577,

wyślij zapytanie e-mail: damian@instal-energia.pl

lub

odwiedź nas na Instal-energia

pompycieplaczest.pl – portal informacyjny o pompach ciepła.